Се реновира градинката во Кичево

Од:

Детската градинка „Олга Мицеска” во Кичево се реновира, со цел да се овозможат подобри услови за престој на децата.

– Почнавме со внатрешниот дел на објектот и тој скоро во целост е реновиран. Набзо ќе започнеме и со надворешното реновирање на објектот, како и хортикултурно средување на дворот на градинката. Планираме со помош на општината наскоро да градиме и паркиралиште за потребите на родителите кои сега се принудени од подалеку да ги носат децата преку улица немајќи соодветно место за паркирање, рече Садик Ахмети, директор на градинката.

Градинката „Олга Мицеска” е единствена градинка која функсионира во Кичево и таа ни од далеку не ги исполнува потребите на кичевчани кои се принудени да чекат ред за да ги згрижат децата во ова установа.

Наскоро во Кичево се очекува да биде пуштена во употреба и ново изградената градинка во населба „Пашино” која се планира од септември кога ќе почнаат новите уписи на децата да започне со работа.

Би можело да ве интересира

АХВ: Преземени сите неопходни мерки во одгледувалиштето во Кичевско, нови случаи на антракс нема

А1он

Во Кичево ќе гласат 97 лица во домашни услови

Ана Ололовска

ОЈО Гостивар поведе истрага за разбојништво во кичевска обложувалница

Силјановска Давкова: По мојата победа, премиерот да распише итни парламентарни избори

Татјана Ташкова

Нов шумски пожар во Кичевско

Се намалува невработеноста во општина Кичево

Ана Ололовска