СДСМ: ВМРО-ДПМНЕ 11 години ја изолираше Македонија, новата влада работи на заштита на државните интереси

Од:

СДСМ со писмено соопштение реагира на прес конференцијата на Зоран Илиоски од ВМРО-ДПМНЕ.

dobivaj vesti na viber

„ВМРО-ДПМНЕ продолжува да внесува раздор преку својата политика на поделби, затвореност, тајност и манипулација и лажење на граѓаните, со што работи на директна штета на државните и интересите на граѓаните. Токму со таквата антидржавничка политика, ВМРО-ДПМНЕ 11 години ја поткопуваше меѓународната позиција на Македонија и ја изолираше од демократскиот и цивилизран свет.

Граѓаните на Република Македонија имаа прилика да слушнат дека токму Никола Груевски тајно и далеку од очите на јавноста преговараше и договараше промена на името, со што се повтрди дека работи спротивно на државните и национални интереси.

За разлика од тајното преговарање на ВМРО-ДПМНЕ за стратешките прашања, Владата предводена од СДСМ работи транспарентно и отворено, во заштита на националните и државни интереси, во интерес на евро-атлантските перспективи и добрососедските односи и согласно интересот и потребите на граѓаните“ се вели во соопштението на СДСМ.

Би можело да ве интересира

СДСМ: Мицкоски нема план и нема став, Апасиев го зема во заложништво

Ана Ололовска

Лукаревска од Пробиштип: 2023 е година на економска пресвртница, грижата за сите продолжува

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Ковачевски: На изборите во 2024 година ВМРО-ДПМНЕ ќе доживее пораз

Ана Ололовска

СДСМ: ВМРО-ДПМНЕ го заглави Скопје, убедливо најлоша локална власт во историјата на градот

Ана Ололовска

СДСМ: 2023 ќе биде година за економска пресвртница, на нова надеж

Ана Ололовска

Зечевиќ со Ана Линде: Одличната соработка продолжува, членството во ЕУ е врвен национален интерес