СДСМ: Три години членство на НАТО, обезбедена безбедност и стабилност

Од:

„На денешен, пред три години државата, предводена од СДСМ стана полноправна членка на НАТО Алијансата. Три години е обезбедена безбедноста и стабилноста на граѓаните и на државата, македонската армија е рамо до рамо со најсилните во светот“, соопшти СДСМ.

„Реализирана е една од двете национални стратешки цели, исполнет е стремежот за кој сонуваа генерации, во изминатите 30 години.

За жал, трагичните настани со воената агресија на Русија врз Украина, покажаа колку е важно членството во НАТО, особено во услови на безбедносна криза.

Граѓаните можат да бидат спокојни, членството во НАТО значи неповредливост на границите и територијалниот интегритет на државата“, се наведува во соопштението на СДСМ.

Би можело да ве интересира

СДСМ: Со членство во ЕУ целосно се затвора македонското прашање

Талевски: Мицкоски да не бега, туку да каже дали е за ЕУ или е за Левица

СДСМ: Град Скопје за првпат во историјата е со блокирана сметка и му се заканува банкрот

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Костовски: На лидерска се оди со став, што одлучи Мицкоски ЕУ или Левица?

Ана Ололовска

СДСМ: Скопје е пред банкрот, ВМРО-ДПМНЕ денеска на седница да одговори каде се парите

Ана Ололовска

Каевски: Долгови, партиски вработувања и поскапи услуги за граѓаните, тоа е резултатот на градоначалниците на ВМРО-ДПМНЕ

Катерина Павлова-Николовска