СДСМ: Со навреди и обиди за физичко насилство пратениците на ВМРО-ДПМНЕ се обидоа да ја блокираат Комисијата за образование

Од:

„Режимската и насилничката матрица на ВМРО-ДПМНЕ денеска ескалираа на седницата на собраниската Комисија за образование наука и спорт.

Со навреди, закани и обиди за физички напади, пратеници на ВМРО-ДПМНЕ се обидоа да ја болкираат седницата на Комисијата, да ги блокираат измените и дополнувањата на Законот за наставниците и стручните соработници во основните и средните училишта и Законот за бирото за развој на образованието“, велат СДСМ.

„Пратениците на ВМРО-ДПМНЕ до толку се против тоа над 4.700 наставници и стручни соработници во образованието да добијат трајно вработување, што се подготвени и со насилство да го блокираат носењето на овие закони.

Партијата која деновиве краде концепти и слогани, најавува нови политики, денеска по којзнае кој пат го покажа своето вистинско, режимско и насилничко лице.

Се лажат пратениците на ВМРО-ДПМНЕ дека со навреди, клевети, закани и насилство ќе успеат да ги спречат реформите во интерес на граѓаните. Парламентарното мнозинство предводено од СДСМ нема да дозволи наставниците, стручните соработници, ниту било кој друг граѓанин да биде заложник на нереформираното антидржавно ВМРО-ДПМНЕ предводено од Христијан Мицкоски“, соопштува СДСМ.

Би можело да ве интересира

СДСМ: Обезбедуваме целосна инклузија на децата со попреченост, вработување на 500 образовни асистенти

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Лазаревска: Обезбедуваме вклученост на децата со попреченост во редовната настава со вработување на 500 образовни асистенти

Ана Ололовска

СДСМ: Инвестициите во инфраструктурата продолжуваат со засилена динамика, градиме патишта за побезбеден и побрз сообраќај

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Чаракчиев: Силно инвестираме во инфраструктурата, се гради низ целата држава

Ана Ололовска

СДСМ: Конкретните мерки за заштита на светското наследство на Охридскиот Регион се препознаени и уважени од УНЕСКО

Ана Ололовска

СДСМ: Економските политики на Владата даваат резултат, јавниот долг се намалува, растат платите

Ана Ололовска