СДСМ: Со нас просeчната плата е од 40.000 денари, со ДПМНЕ беше само 22.000 денари

Од:

Со СДСМ просечната плата достигна рекордни 40.000 денари и ова е историски највисоко ниво на покачување плати во нашата држава. За разлика од времето на ДПМНЕ, кога просечната плата беше 22.000 денари или едвај 360 евра, денес платата е 650 евра, што е зголемување од 290 евра за само неколку години, се вели во соопштението од СДСМ.

-Освен просечната плата, следи зголемување на минимална плата од над 22.500 денари, по усогласување на Законот за минимална плата и тоа од идниот месец.
СДСМ ја зголеми минималната плата за 6 години, 4 пати, а во времето на ДПМНЕ минималната плата беше 8.050 денари. СДСМ со своите политики ги донесе платите до историски највисоко ниво и тука не застануваме. Платите на граѓаните ќе продолжат да растат. Овие подобрувања се резултат на правилните политики на СДСМ, која работи во интерес на граѓаните – тврдат од партијата.

Би можело да ве интересира

СДСМ: В среда, на 24 април граѓаните со својот глас за Пендаровски избираат европска иднина

Зајкова: Нема откажување од иднината! Нашиот план предвидува подобар, европски живот за сите со европски вредности!

Орце Костов

Ковачевски: ДПМНЕ на Мицкоски е истото ДПМНЕ на стиропор, насилници, криминалци, заплашени медиуми, на шепотење и страв

Орце Костов

Спасовски: Нема да дозволиме враќање во минатото кога шепотевме, се бориме за правда за сите!

Орце Костов

Пендаровски: Ги знам нивните лажни анкети, ги знам и реалните анкети и реално ви кажувам дека на 8 мај победуваме!

Орце Костов

(ВИДЕО) Ковачевски: ЕУ е единствена шанса за вистински и суштински промени во Македонија

Орце Костов