СДСМ: Само Мицкоски не аплаудираше за членството во НАТО

Од:

„Пред три години Република Северна Македонија стана 30-та членка на НАТО, полноправна членка на најмоќниот воено-безбедносен сојуз на светот. При овој свечен настан, кога признанија и честитки за завршувањето на 30-годишниот пат на државата до полноправно членство во НАТО пристигнуваа од сите страни, само Христијан Мицкоски молчеше“, соопшти СДСМ.

„Само Мицкоски не аплаудираше, во Собранието при ратификацијата на Северноатлантскиот договор.

Не смогна сили ниту да се израдува на историскиот успех, за остварување на една од клучните стратешки цели на државата.

Мицкоски не само што не може да се помири со успесите на државата, туку уште попосветено работи против европската агенда.

СДСМ ја оствари стратешката цел за членство во НАТО и продолжува со реализирање на втората стратешка цел, членство во ЕУ“, велат од СДСМ.

Би можело да ве интересира

СДСМ: Со членство во ЕУ целосно се затвора македонското прашање

Талевски: Мицкоски да не бега, туку да каже дали е за ЕУ или е за Левица

СДСМ: Град Скопје за првпат во историјата е со блокирана сметка и му се заканува банкрот

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Костовски: На лидерска се оди со став, што одлучи Мицкоски ЕУ или Левица?

Ана Ололовска

СДСМ: Скопје е пред банкрот, ВМРО-ДПМНЕ денеска на седница да одговори каде се парите

Ана Ололовска

Каевски: Долгови, партиски вработувања и поскапи услуги за граѓаните, тоа е резултатот на градоначалниците на ВМРО-ДПМНЕ

Катерина Павлова-Николовска