СДСМ: Пратениците на ВМРО-ДПМНЕ да го преиспитаат однесувањето

Од:

„Темата за предвремени избори е затворена до 2024 година, со декларацијата потпишана од сите политички партии од владината коалиција предводена од СДСМ. Во време на глобална економска и енергетска криза потребно е вклучување на сите капацитети за поддршка на граѓаните и на компаниите, за политиките и мерките за справување со последиците од кризата“, соопшти СДСМ.

dobivaj vesti na viber

„Ефикасноста во донесување на законите е еден од начините. Токму затоа пратениците на ВМРО-ДПМНЕ треба да го преиспитаат однесувањето и да дадат поддршка на ребалансот на Буџетот за 2022 година кој влезе во амандманска расправа.

Овој ребаланс обезбедува дополнителни средства за нови антикризни мерки, за повисоки плати и пензии, за повеќе инвестиции во енергетиката и производството на храна и затоа е важно тој да биде усвоен што побрзо.

Пратениците од ВМРО-ДПМНЕ треба да покажат одговорност и конструктивност, законските решенија за граѓаните и компаниите за помош во време на криза да бидат усвоени.

Граѓаните очекуваат од сите пратеници и политички партии да покажат одговорност и посветеност“, се наведува во соопштението на СДСМ.

Би можело да ве интересира

(ВИДЕО) Попов: Власта на СДСМ и ДУИ освен лаги немаат ништо друго понудено на младите

(ВИДЕО) Талески: Наместо проекти, градоначалниците на ВМРО-ДПМНЕ удираат по џебот на граѓаните

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Јовановски: Во време на криза Стојкоски троши 600.000 евра за непродуктивни трошоци

Ана Ололовска

СДСМ: Лагите на ВМРО-ДПМНЕ потонаа, во ЕУ со заштитен македонски идентитет и јазик

Ана Ололовска

СДСМ: Функционерите на ВМРО-ДПМНЕ се лажговци и лицемери, летуваат во луксуз во Монте Крало и Црна Гора

ВМРО-ДПМНЕ: Владата е неспособна, Македонија е меѓу државите со највисока инфлација