СДСМ: Откако потонаа лагите за бугаризација нови небулози на Мицкоски и ВМРО-ДПМНЕ за редефинирање

Од:

„Тврдењата на Христијан Мицкоски и ВМРО-ДПМНЕ за наводно редефинирање на државата, се уште едни од низата неболузи што опозицијата постојано ги пласира, за замајување на јавноста“, велат од СДСМ.

„ВМРО-ДПМНЕ и во минатото пласирала лаги што до ден денес, со факти, се целосно демаскирани.

Истата таа опозиција зборуваше дека во државата ќе дошле милиони мигранти, па дека државата ќе се кантонизирала.

Потоа кажуваа дека со гласањето на францускиот предлог ќе сме станале бугаризирани и асимилирани, дека македонскиот јазик ќе станел бугарски дијалект.

Ништо од тоа не се случи, откако им потонаа сите лаги за бугаризација и асимилација шират нови небулози, кои само создаваат хистерија и страв, а не прават ништо добро“, соопшти СДСМ.

Би можело да ве интересира

СДСМ: Денеска ќе биде јасно што одлучил Мицкоски, ЕУ или останува во заложништво на Левица

Ана Ололовска

Битиќи: Имаме силна поддршката од САД и цела Европа за нашите следни чекори за членство во ЕУ

Спасовски: Изборот е јасен, интеграција во ЕУ или изолација

Горан Наумовски

(ВИДЕО) Илиевски: Градоначалникот на Битола ја донесе општината на работ на банкрот

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Кузеска: Оваа недела ќе стане јасно дали Мицкоски е за реализација на националните и стратешките цели на земјата

Ана Ололовска

СДСМ: Интеграција во ЕУ или изолација, нема друга опција

Ана Ололовска