СДСМ оддаде почит кон една од најзначајните личности на македонската и словенска писменост Свети Климент Охридски

Од:

СДСМ оддаде почит кон една од најзначајните личности на македонската и словенска писменост Свети Климент Охридски.

Партиска делегација предводена од заменик претседателката Сања Лукаревска, заедно со потпретседателот Стефан Богоев и потпретседателот на СДММ, Петар Петковски положија цвеќе и оддадоа почит на ликот и делото на Свети Климент Охридски.

„СДСМ на своевиден начин го продолжува безвременското просветителско, обединувачко и духовно дело на Свети Климент Охридски, со активната заштита, промоција и афирмација на македонскиот јазик, литература и култура во Европа и светот“, велат од партијата.

Би можело да ве интересира

СДСМ: Претседателот на државата да се бира на непосредни избори

Предраг Петровиќ

Пратеничката група на СДСМ ќе поднесе законски измени за да нема пораст на функционерските плати

Кузеска: Наместо аматерски скечеви пратениците од ДПМНЕ да ги вратат дипломатските пасоши со новото уставно име

Ковачевски: Со СДСМ граѓаните имаат поголеми плати и пензии

(ВИДЕО) Маркоска: Надвор од Собранието обезбедувањето на Мицкоски тепа полицајци, внатре, пратениците на ДПМНЕ блокираат закони за вработените во МВР

Горан Наумовски

Ковачевски и Ахмети до крајот на неделава ќе се договорат, дали одат во коалиција или самостојно на избори