СДСМ: Мицкоски побегна од лидерска, но од правдата нема бегање

Од:

„Мицкоски не успеа. Побегна од лидерска средба но нема бегање од правдата. СДСМ докажа дека за нас криминалот не познава партиски и бескомпромисно сме за борба против криминалот и корупцијата.“, велат од СДСМ преку соопштение.

„Затоа, како што најави премиерот и претседател на СДСМ, Зоран Заев, идната недела до Собранието на Република Северна Македонија, Владата ќе предложи нов текст на Законот за Јавно Обвинителство.

Специјалното Јавно Обвинителство се интегрира со досегашното Основно јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција и добива нов назив.

Сите случаи кои се пред судовите, за кои СЈО е надлежно согласно закон, ќе ги продолжи и ќе ги застапува пред надлежните судови новото ЈО.

Тоа е во интерес на граѓаните и државата. Нема одбрана на криминалот на Никола Груевски и режимот.

Секој што го прекршил законот, без разлика на партиска или било каква друга припадност, ќе се соочи со правдата.“, се наведува во соопштението на партијата.

Би можело да ве интересира

СДСМ: ВМРО-ДПМНЕ се против отписот на камати и долгови

Ана Ололовска

ВМРО-ДПМНЕ: Граѓаните на Македонија ја земаат најниската просечна плата на Балканот

Ана Ололовска

СДСМ: Просечната плата во ноември 2019 поголема за 5,1 отсто

Ана Ололовска

ВИДЕО: Загадувањето ми ги исели децата, вели граѓанин, Макрадули ветува дека до 2024 ќе го решат проблемот

А1он

СДСМ: Токму Илија Димовски гласал за формирање на Државната видеолотарија

А1он

(ВИДЕО) Локвенец: Со најавите за поништување на Договорот од Преспа, ВМРО-ДПМНЕ ги загрозува членството во НАТО и интеграцијата во ЕУ

Ана Ололовска