СДСМ: Ковачевски на маса со европските лидери, Мицкоски изолиран со Апасиев

Од:

„Претседателот на СДСМ, Димитар Ковачевски во своето учество на првиот состанок на Европската политичка заедница, оствари бројни средби со европски лидери и високи претставници на ЕУ, со цел да ја зајакне меѓунардоната позиција на државта и да го реафирмира нашиот европки пат“, соопшти СДСМ.

dobivaj vesti na viber

„Ковачевски продолжува со напорите заедно со нашите пријатели и сојузници, да обезбеди доволно енергенси и електрична енергија за претстојната зима која ќе биде една од најтешките во Европа по Втората светска војна.

Во меѓувреме, Христијан Мицкоски заедно со неговиот единствен поддржувач, Димитар Апасиев, остануваат на спротивната страна од интересите на граѓаните.

Додека Ковачевски и Владата преземаат конкретни чекори за побрзо надминување на последиците од кризата, Мицкоски дејствува единствено за личните и интересите на одредена бизнис група во ВМРО-ДПМНЕ.

Тоа е разликата помеѓу одговорниот државнички однос на Ковачевски и СДСМ и деструктивноста и неодговорноста на Мицкоски и ВМРО-ДПМНЕ“, се вели во соопштението на СДСМ.

Би можело да ве интересира

Ковачевски до Мицкоски: Дали на домашни и странски политичари им велиш дајте ми власт и ќе го сменам Уставот?

Ана Ололовска

Ковачевски: Очекувам намалување на цените на основните производи за 10%

Ана Ололовска

Богоев: СДСМ инвестира во рамномерниот развој и се грижи за граѓаните, ВМРО-ДПМНЕ е симбол за неработење

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Николова: Пратеници на ВМРО-ДПМНЕ бараат средства за изградба на веќе изградено училиште во Аеродром

(ВИДЕО) Шутаров: ЈСП ќе набавува гориво по 118 денари за литар каде ќе завршува разликата?

Горан Наумовски

СДСМ: ВМРО-ДПМНЕ предизвика катастрофа во Скопје, градот нема јавен превоз