СДСМ донесе одлука за распишување конкурс за ново раководство на 78 општински организации

Од:

По два часа на седницата на Централниот Одбор донесена е одлука за распишување конкурс за избор на нови претседатели на 78 општински организации на партијата, брифираат извори за А1ОН од СДСМ.

Ќе се распише конкурс на кој ќе се изберат нови претседатели на ново раководство на општинските организации. Со одлуката нема да бидат опфатени четири или пет поголеми општини каде што изборните резултати на претседателските избори покажале добри изборни резултати, информираат од СДСМ. Во моментот раководството е на пауза.

Во вториот дел од состанокот на ЦО ќе се расправа за кадровските промени во извршната власт со предлози за смена на министри и други функционери како дел од операцијата “Метла” што пред изборите ја најави премиерот Зоран Заев.

Габриела Димковиќ-Мишевска

Би можело да ве интересира

(ВИДЕО) Костадинов: Истрагата да ги покаже сите детали и никој да не биде поштеден, ниту амнестиран

СДСМ: Просечната плата во јуни 2019 е поголема за 4,1 отсто

Ана Ололовска

СДСМ: Мицкоски да одговори за средбите со Зоки Кичеец

Ана Ололовска

СДСМ: Развојните политики во земјоделството даваат резултати

Ана Ололовска

СДСМ: Дали нервозата на ВМРО-ДПМНЕ расте поради повикувањето на Кичеец на распит?

(ВИДЕО) Стоилковски: Зошто Костадинов е толку исплашен од неговиот довчерашен најдобар пријател Бојан Јовановски?

Ана Ололовска