Русковска: Катица Јанева влезе во филмот „Чарлиевите ангели“

Од:

Обвинителката Вилма Русковска, во своето воведно излагање, ја спореди екс-шефицата на СЈО со филмот „Чарлиевите ангели“.

„Имаше еден филм „Чарлиевите ангели“. Катица Јанева влезе во тој филм, дека никој ништо не и може. Потоа влезе и во естрадната мрежа, можеби од алчност и ја предаде довербата на народот. Не се посрамоти само себе туку и целата јавно-обвинителска функција“, рече Русковска.

Според неа, таа свесно на Бојан Јовановски му изнесувала детали од истрагите и пред-истрагите во СЈО, а Боки 13 потоа од осомничените да може да бара огромни суми пари, а ним на сметка на тоа, да им биде олеснет статусот или да станат заштитени сведоци.

„Жртви во овој предмет не се оние од кои се земани и барани пари, жртви сме сите, граѓаните на оваа држава“, рече Русковска во своето воведно обраќање.

Би можело да ве интересира

Нова снимка за Мицкоски: Се борам да ваквото СЈО не помине, автоматски неговиот најголем предмет, тој ‘Империја’

Кристијан Ландов

Нова аудио бомба открива дека Мицкоски се среќавал со Орце Камчев: Мене ме имаат сликано како влегувам таму

Ландов

Дуковски: Јовановски поднесе кривични пријави за измама, изнуда, лажен исказ, можеби торутира и несовесно лекување

А1он

Бојан Јовановски поднесе пријави во Обвинителство

Ана Ололовска

Затворски казни од девет и седум години за „Рекет“, незадоволни и одбраната и обвинителството

Ана Ололовска

Облеката на Боки 13 и гарнитурата на Јанева ќе ги задржи државата, а Камчев ќе треба сам да си бара да му вратат 1.5 милиони евра

Кристијан Ландов