Референдум во Гевгелија

Од:

Гевгеличани денеска на референдум ќе се изјаснуваат дали се за отворање на рудници на злато по најавите дека канадски компании сакаат да добијат дозвола за експлоатација на злато на планината Кожув.

Според Гордана Попкочева, претседателката на Општинската изборна комисија, гласачкиот матријал е дистрибуиран до сите изборни места, а формирани се и сите избирачки одбори.

Право на глас имаат 19.458 жители кои ќе се изјаснуваат на 37 избирачки места. Вчера своето право имаа можност да го остварат 30 затвореници и четири болни лица.

За да биде успешен референдумот треба да излезат 50 отсто плус еден од граѓаните со право на глас или 9.730 жители на Гевгелија. Референдумот ќе го следат 60 набљудувачи од граѓански здруженија и институции.

Би можело да ве интересира

Кривични пријави за поранешна директорка и двајца раководители во гевгелиски „Комуналец“

Изгорел покривот на опожарена куќа во Гевгелија

Ана Ололовска

Пронајден хероин во Гевгелија, приведени пет лица

А1он

Пожарот во Гевгелија ја зафати граничната караула на АРМ, изгоре полициско возило

Мери Јордановска

ВИДЕО: Огромен пожар кај границата во Гевгелија, во близина на бензинска и хотел

Кристијан Ландов

Болните деца во Гевгелија се негативни на Ковид-19, ќе се испитува што ја предизвикало инфекцијата