Ратификации на договори и спогодби и едно задолжување денеска пред пратениците

Од:

Покрај измените и дополнување на Законот за заштита на населението од заразни болести, пратениците денеска на пленарна седница треба да разгледаат четири ратификации на договори и спогодби, едно задолжување и испраќање на војници во меѓународни мисии.

Народните избраници, меѓу другото, треба да ја разгледаат ратификација на Договорот меѓу Владата на Република Северна Македонија и Владата на Сојузна Република Германија за соработка во борбата против криминалот како и за ратификација на Договорот со Владата на Република Србија за соработка во областа на борбата против криумчарење мигранти и за ратификација на Спогодбата за заедничко признавање на доверливи услуги кои се користат во двете држави.

Пред пратениците е и Предлог законот за задолжување со заем кај Меѓународната банка за обнова и развој – Светска банка по договорот за заем за финансирање на Проектот за модернизација на земјоделството, по скратена постапка.

На седницата на дневен ред е и предлог одлуката за испраќање на припадници на Армијата на Република Северна Македонија за учество во меѓународната операција на ОН „УНИФИЛ“ во Либан и за испраќање припадник на Армијаа за учество во меѓународната операција на Европската Унија „АЛТЕА“, во Босна и Херцеговина.

Би можело да ве интересира

ВМРО-ДПМНЕ предлага на Царовска да ѝ се ограничат овластувањата

Жарко Настоски

Собраниската седница за образование прекината пред да се утврди дневниот ред

Ана Ололовска

Османи пред пратениците: Сакаме решение со Бугарија, но не по штета на државните интереси

Жарко Настоски

Обвинителството ги отфрли кривичните пријави против Џафери и против пратениците кои болни со Ковид-19 гласаа во Собранието

Нема пречка Законот за државјанство да се донесе со европско знаменце, вели Снопче од Алијанса за Албанците

Жарко Настоски

Костадинов: Нема ниту еден предлог за уставен судија

Жарко Настоски