ВИДЕО: Рамчиловиќ изгласан за потпретседател на Собранието

Од:

Со 62 гласа „за“, 16 „против“ и без воздржани, Зеќир Рамчиловиќ е изгласан за нов потпретседател на Собранието.

„Рамчиловиќ требаше да биде функционер на Груевски, но заврши како кадар на Заев“, рече пратеникот Антонио Милошоски во дебатата за изборот на потпретседaтел.

„Ова е политичка трговија. Рамчиловиќ беше подготвуван за функционер на Груевски, но се испазари кај Заев“, додаде тој.

И за пратеникот Влатко Ѓорчев не е прифатливо што пратеникот, како што рече, не е чесно кон граѓаните да биде избран пд една партија, а да се пазари за функција во друга.

На изнесеното од пратениците на ВМРО-ДПМНЕ, одговори пратеникот Горан Мисовски од НСДП.

„Многу ми е драго кога го гледам ВМРО-ДПМНЕ да лее крокодилски солзи. Но, тоа е така затоа што сте толку отворени и демокрaтиски настроени. Ете се покажа на дело. Да бевте добри ќе остснеше со вас“, рече Мисовски.

Рамчиловиќ доаѓа на местото на Весел Мемеди кој даде оставка од функцијата и еден од 5-те потпретседатели на Собранието

Претходно, Рамчиловиќ, кој беше дел од Независната пратеничка група на ВМРО – ДПМНЕ, преку писмен допис го извести собранискиот спикер Талат Џафери дека ја напушта пратеничката група.

Би можело да ве интересира

(ВИДЕО) Поповска: Ги повикуваме ДУИ и ВМРО-ДПМНЕ да ги повлечат амандманите со кои се блокира една изборна единица

Габриела Димковиќ-Мишевска

Крсте Шајноски избран за претседател на Агенцијата за супервизија и осигурување

Габриела Димковиќ-Мишевска

Собраниски маратон

Ана Ололовска

Седници на четири собраниски комисии

Ана Ололовска

Изборот на главен државен ревизор и автентичното толкување за помилувањето на собраниска седница

Ана Ололовска

Жените пратенички на ВМРО-ДПМНЕ не гласаа за законот за прaвична застапеност на листите, ДУИ гласаа против

Габриела Димковиќ-Мишевска