Првата доза од вакцината против Ковид-19 ја примиле 88 пратеници

Од:

Вакцинирани против Ковид-19 се 88 пратеници од Собранието на Република Северна Македонија и околу 200 вработени во собраниските служби, соопшти денеска претседателот на законодавниот дом Талат Џафери.

Втората доза од вакцината на Спутник В, пратениците треба да ја примат на 14 мај, додека службениците неколку дена претходно.

Останатите пратеници и вработени во службите во консултација со лекари дополнително ќе бидат вакцинирани.

Во соодветен термин ќе бидат и ревакцинирани и припадници на внатрешното обезбедување и вработените од СОЗР кои сњ распоредени на работа во зградата на Собранието.

Би можело да ве интересира

СДСМ: ВМРО-ДПМНЕ има пратеници кои го поддржуваат европскиот пат

Со одлука на пратениците, граѓаните ќе може да заработат плус 300 денари од скенирање сметки

Орце Костов

Европската агенција за лекови ја препорача адаптираната бустер вакцина на Фајзер

Русија разви вакцина против новите варијанти на коронавирусот

Катерина Павлова-Николовска

(ВИДЕО)„Признавањето на македонски народ е спротивно на бугарскиот интерес“ – Жестока дебата на пратениците во Софија за францускиот предлог

Орце Костов

(ВИДЕО) „Место едно вето, ние ќе имаме 35 вета“ – Пратениците од партија на Петков задоволни што ЕУ застана на страната на Бугарија

Орце Костов