Прва јавна дискусија за Националната стратегија за развој на концептот едно општество и интеркултурализам

Од:

Првата од серијата јавни дискусии на Владата за претставување на нацрт текстот на „Националната стратегијата за развој на концептот за едно општество и интеркултурализмот во Република Северна Македонија“, ќе се одржи денеска во Клубот на пратеници.

На дискусијата ќе се обратат премиерот Зоран Заев, министерката за правда, Рената Дескоска и Алберт Муслиу, прв извршен директор на Асоцијацијата за демократски иницијативи.

На настанот ќе биде презентиран и нацрт текстот на стратегијата по кој следи и дискусија со присутните претставници на граѓанскиот сектор, дипломатскиот кор, претставници од државните институции и граѓански активисти.

Би можело да ве интересира

Османи во Брисел ќе ја реафирмира подготвеноста на земјата за старт на преговорите со ЕУ

Ана Ололовска

Шекеринска: Покажавме на дело дека никој веќе не е над законот

Ана Ололовска

Османи: Разликите за законот за јавно обвинителство не се непремостливи

Ана Ололовска

Османи: Венецијанската комисија треба да одлучи дали ќе даде мислење за целиот Закон за јазици или само спорните делови

Ана Ололовска

Новата Влада на Италија утре ќе положи заклетва

Владата во недела организира прослава по повод Денот на независноста

Ана Ололовска