Пронајдено телото на удавеното момче во Преспанското Езеро

Од:

По два дена трагање, пронајдено е телото на 16-годишното момче кое се удави во Преспанското Езеро. Од МВР велат дека телото е извлечено и е предадено на обдукција.

Првичните информации беа дека детето се удавило откако се превртела педалинката на која било момчето со двајца другари.

„Околу 14 часот во водите на Преспанското Езеро нуркачкиот тим од Единицата за специјални задачи при Бирото за јавна безбедност на МВР го пронајдоа безживотното тело на шеснаесет годишното момче од Ресен. По насоки на јавен обвинител телото ќе биде дадено на обдукција“, велат од МВР.

По момчето, освен припадници на МВР, трагаа и нуркачи од Охрид, а се вклучија и локални жители.

Би можело да ве интересира

Реките и двете најголеми езера, Охридското и Преспанското, под ноемврискиот просек

Ана Ололовска

Преспанското Езеро и понатаму под минимумот, извесно намалување на нивото и кај реките

Ана Ололовска

Нивото на Преспанското Езеро за 33 сантиметри под минимумот

Ана Ололовска

Петиција: Итни мерки за спас на Преспанското Езеро

Жарко Настоски

Властите се договорија дека треба да почнат да го спасуваат Преспанското Езеро

Жарко Настоски

Пет розови фламинга во посета на Преспанското Езеро

Ландов