Пронајдени две семејства од странство кои се загубиле во мариовско

Од:

Две семејства од странство со четири деца кои патувале со два автомобила поpаднево биле пронајдени отkако на бројот 122 стигнал повика дека луѓето залутале и се заглавиле со возилата поради лошите времнски услови информираат од Центарот за управување со кризи.
– Семејствта залутале, а потоа и заглавиле на планински пат со возилата, сакајќи да го заобиколат патот Росоман – Прилеп кој беше блокиран поради голем одрон велат од ЦУК.

Тие биле заглавени на планински пат помеѓу Рожден и Витолиште, во мариовскиот крај каде што е границата меѓу неколку општини.

Се работи за две возила од кое едното е од Литванија. Во нив имало петмина возрасни и четири деца. Двете возила биле заглавени независно едно од друго на растојние од 100 до 200 метри, едно зад друго.

Дежурните оперативци од РЦУК Велес постојано биле во комуникација со семејствата. По неколку часа теренско возење тим на МВР ги пронашол и се очекува за неколку часа да бидат извлечени.

Би можело да ве интересира

ЦУК: Починатото лице било горе на вагонот и се запалило од силен струен удар

Катерина Павлова-Николовска

Ангелов: ЕВН ја исклучил струјата во Џевахир, имало бремена жена во лифт во една од кулите

Орце Костов

Со ратрак евакуирани група млади од Попова Шапка

Катерина Павлова-Николовска

Опасна бездна на Кејот на Вардар во скопски Аеродром

Ана Ололовска

ЦУК: Извлечени двете лица кои со квадрицикл паднаа во провалија на Караџица

Горан Наумовски

ЦУК: Во тек е спасувачка мисија за извлекување на двете лица

Горан Наумовски