Променливо облачно време, наместа нестабилно со пороен дожд и грмежи

Од:

Времето денеска ќе биде променливо облачно, наместа нестабилно со пороен дожд и грмежи, а локално и со услови за краткотрајно невреме. Ќе дува слаб до умерен ветер од југоисточен правец. Минималната температура ќе биде во интервал од 8 до 16, а максималната ќе достигне од 20 до 27 степени.

Во Скопје променливо облачно, попладне во делови од котлината нестабилно со пороен дожд и грмежи. Минималната температура ќе се спушти до 14, а максималната ќе достигне до 26 степени.

Од УХМР информираат дека во следните денови ќе има честа појава на пороен дожд и грмежи, особено во попладневните часови. Локално процесите ќе бидат во форма на краткотрајно невреме со интензивен пороен дожд, силен ветер и изолирана појава на град.

Би можело да ве интересира

Од утре до средината на следната седмица на повеќе места нестабилно со пороен дожд и грмежи

ВИДЕО: Интензивен пороен дожд и грмежи во Тетово и Скопје

Предраг Петровиќ

УХМР: Попладне повторно врнежи, претпазливост на места каде се очекуваат поинтензивни врнежи од дожд

УХМР: Утре повремен пороен дожд и грмежи, особено во источните делови

Променливо облачно и нестабилно со пороен дожд и грмежи

Од утре чести поројни дождови, со силен ветер и град