Променливо облачно со повремен дожд, пад на температурата до 10 степени

Од:

Времето од изутрина ќе биде променливо облачно со повремени врнежи од дожд, кои на места и особено на југоистокот ќе бидат поројни и повремено проследени со грмежи. Преку денот ќе биде значително посвежо и ќе дува умерен до засилен северен ветер (и над 60 км/час) што ќе услови значително намалување на дневната температура за пет до 10 степени.

Минималната температура ќе биде во интервал од 11 до 19, а максималната ќе достигне од 16 до 22 степени. УВ индексот ќе изнесува 5.

Во Скопје променливо облачно со повремени врнежи од дожд и услови за појава на грмежи. Ќе дува умерен до засилен северен ветер. Минималната температура ќе се спушти до 16, а максималната ќе достигне 20 степени.

Во вторник ќе преовладува умерено облачно време со услови за локален слаб дожд и ќе дува умерен до засилен ветер претежно од североисточен правец. Во деновите потоа ветерот ќе ослабува и ќе се задржи стабилно, но посвежо време.

Би можело да ве интересира

По котлините магла, попладне локални врнежи од дожд, на планините снег

До вторник стабилно, а потоа дожд и снег

Горан Наумовски

Променливо облачно, претпладне со услови за локален дожд

Облачно и ветровито, попладне дожд

Променливо облачно, попладне со врнежи од дожд

Променливо облачно, локално со поројни врнежи и силен ветер