Променливо облачно со пороен дожд и грмежи

Од:

Времето денеска ќе биде променливо облачно, а на повеќе места нестабилно со пороен дожд, грмежи и засилен ветер.

dobivaj vesti na viber

Како што соопштија од УХМР, локално процесите ќе бидат во форма на невреме со интензивен пороен дожд, силен ветер, електрични празнења и појава на град. Минималната температура ќе биде во интервал од 12 до 19, а максималната ќе достигне од 24 до 31 степени.

Во Скопје времето ќе биде променливо облачно. Попладне во делови од котлината ќе има развој на нестабилна облачност проследена со пороен дожд, грмежи и засилен ветер.

Минималната температура ќе се спушти до 18, а максималната ќе достигне до 29 степени.

До недела, под влијание на циклонска активност времето ќе биде променливо облачно, на повеќе места нестабилно со пороен дожд, грмежи и засилен ветер.

Локално, ќе има појава на невреме со интензивен пороен дожд, силен ветер, електрични празнења и појава на град.

Во текот на овој период се очекува на места да наврнат над 30 литри на метар квадратен.

Температурите ќе бидат во опаѓање и под просекот за овој период од годината.

Од понеделник ќе настапи стабилизирање на времето.

Би можело да ве интересира

Денес променливо облачно време со сончеви периоди

(ВИДЕО) Големо невреме во Србија: Поплавени улици и низа сообраќајни несреќи поради слаба видливост

А1он

Сончево време, попладне локална појава на пороен дожд и ветер

Сончево со мала до умерена облачност, попладне услови за слаб локален дожд

Променливо облачно време со пороен дожд во попладневните часови

(ВИДЕО) Бело како во зима: Силно невреме ја погоди Србија, драматични сцени снимени низ целата земја

А1он