Променливо облачно, локално со поројни врнежи и силен ветер

Од:

Времето денеска ќе биде променливо облачно со врнежи од дожд, особено претпладне. Локално врнежите ќе бидат поројни и проследени со грмежи. Ќе дува засилен ветер од југозападен правец (наместа со брзина над 70 км/час). Минималната температура ќе се движи од 6 до 12, а максималната од 12 до 19 степени.

Во Скопје претпладне облачно со врнежи од дожд, а попладне променливо облачно. Ќе дува умерен до засилен ветер од јужен правец. Минималната температура ќе се спушти до 9, а максималната ќе достигне 16 степени.

Според УХМР, под влијание на влажен бран до понеделник претпладне времето ќе се задржи променливо облачно со повремени врнежи од дожд, кои наместа ќе бидат пообилни (над 35 литри на метар квадратен за целиот период). Потоа до средината на следната седмица ќе преовладува стабилно време.

Би можело да ве интересира

Облачно со повремени врнежи од дожд

Најмногу дожд во Струмица

Променливо облачно со повремени врнежи од дожд

Следува снежен викенд, од понеделник се очекува стабилно време

А1он

Умерен до засилен северен ветер и дожд, значително заладување во текот на неделата

Времето денеска облачно и дождливо, се очекува снег на планините

А1он