Продолжува периодот на многу топло време, температури до 40 степени

Од:

Времето денеска ќе биде претежно сончево со мала локална облачност и многу топло со слаб до умерен северен ветер.

Минималната температура ќе биде во интервал од 14 до 21, а максималната ќе достигне од 34 до 40 степени. УВ индексот ќе изнесува 9.

Во Скопје ќе биде сончево и многу топло со мала облачност и со слаб ветер од северен правец.

Минималната температура ќе се спушти до 19, а максималната ќе достигне до 40 степени.

Според прогнозите на синоптичарите, нашето подрачје и понатаму ќе биде под влијание на многу топла воздушна маса од југ поради што времето ќе биде претежно сончево и натпросечно топло.

Утринската температура наместа нема да се спушта под 20 степени, а максималната дневна насекаде ќе биде над 30, а наместа и 40 степени.

Недела попладне ќе има услови за локална појава на пороен дожд, грмежи и засилен ветер.

Би можело да ве интересира

Топло и ветровито, попладне локална нестабилност, од вторник пад на температурата

Сончево и многу топло, до 42 степена

Грција донесе итни мерки поради екстремните температури

Портокалово ниво за опасност од високи температури, промена на времето од петок

Владата со препораки за топлотниот бран

Горан Наумовски

Портокалов аларм, температури и над 40 степени, во Скопје зголемен број колапси на јавни места