Приведено лице од скопско по распишана централна потерница

Од:

Денеска околу 13.30 часот во село Сингелиќ, скопско, полициски службеници од Отсекот за потрага по цел – Одделение за потраги при Секторот за меѓународна полициска соработка, во координација со Единицата за интервентна полиција при СВР Скопје го лишиле од слобода 45-годишниот Ф.Р. од Сингелиќ, извести МВР.

dobivaj vesti na viber

– За него била распишана централна потерница од Основен кривичен суд Скопје поради сомнение дека сторил кривично дело „разбојништво” казниво по чл.237 во врска со чл.19 и кривично дело „грабнување” казниво по чл.141 во врска со чл.19 од Кривичниот законик, соопшти МВР.

– Претходно, кај клучка Арачиново, тој со своето возило „опел астра“ со скопски регистарски ознаки не застанал на даден знак од полициски службеници и се дал во бегство, но набргу бил фатен и лишен од слобода, велат од МВР.

Тој бил предаден во Полициската станица Гази Баба за понатамошна постапка и по целосно документирање на случајот против него ќе биде поднесен соодветен поднесок.

Би можело да ве интересира

Германскиот претседател доаѓа во Скопје, два дена посебен режим на сообраќај

Измамник прави „пепел“ низ Скопје: Лажниот Дејан сотре десетици угостители

Кристијан Ландов

Лишени од слобода крадци во Скопје, одземеното вратено на оштетениот

Ана Ололовска

Пронајдени дрога и пиштол, лишен од слобода дилер

Ана Ололовска

Приведен дилер, пронајдена дрога во Скопје

Ана Ололовска

Приведени крадци фатени на дело во Скопје

Ана Ололовска