Приведено лице од Албанија, кај него пронајдени фалсификувани лични документи

Од:

Вчера попладне, во 12.00 часот на граничен премин Делчево, полициски службеници од Полициската станица за граничен премин Делчево го лишиле од слобода 53-годишниот Л.М. од Република Албанија затоа што при пасошка контрола било констатирано дека патната исправа што ја приложил била фалсификувана, извести МВР.

– Исто така, при преглед кај него и во возилото во кое се превезувал, во багажот биле пронајдени фалсификувани италијанска лична карта и италијанска возачка дозвола на негово име, како и оригинална лична карта на лице од Италија, соопшти МВР.

Со него бил извршен службен разговор во полициска станица, при што тој признал дека документите се фалсификувани и дека ги набавил од лице од Албанија за одредена сума на пари. Лицето било задржано во полициска станица и по целосно документирање на случајот, против него ќе биде поднесена соодветна пријава.

Би можело да ве интересира

Претрес во Скопје, запленета дрога, приведен дилер

Ана Ололовска

Приведен криминалец баран со потерница

Ана Ололовска

Кривична против охриѓанец, узурпирал плажа на охридското крајбрежје

Ана Ололовска

Обид за силување во струмичко село

Ана Ололовска

Приведен разбојник во Битола, спроведен за издржување на затворска казна

Ана Ололовска

ВИДЕО: Дваесетина деца тепаат малолетник зад „Бисер“

А1он