Приведени крадци на велосипеди во Скопје

Од:

Единицата за внатрешни работи Карпош притвори тројца крадци на велосипеди кои краделе по подруми и станови во Скопје. Досега се пронајдени и одземени 26 велосипеди.

Како што соопшти МВР, при преземени мерки и активности лишени биле од слобода Е.М. (24) и А.И. (22), двајцата од Скопје, поради постоење основи на сомнение за сторени кривични дела „тешки кражби“ на велосипеди и Х.К. (53) од Скопје поради постоење основи на сомение за сторено кривично дело “прикривање“.

– Двајцата првопријавени извршувале кривични дела „тешки кражби“ на велосипеди, тешки кражби во подрумски простории и тешки кражби во станови на подрачјето на Скопје, по што украденото го продавале кај третопријавениот, кој ги купувал велосипедите за минимална цена и ги препродавал или ги расклопувал во делови. Досега од сторителите се одземени 26 велосипеди, еден апарат за заварување, една бормашина, една брусалица, две рачни стеги, разен рачен алат и лап топ, информираат од МВР.

Од полицијата ги повикуваме сите оштетени граѓани во ПС Карпош, секој работен ден од 9 до 15 часот за препознавање на велосипеди.

Би можело да ве интересира

Турски државјанин со мобилен телефон украл 11.000 евра

Ана Ололовска

Соодветен поднесок за 13-годишен струмичанец за извршување на 13 кривични дела

А1он

Кражба на бродска опрема од пловни објекти во Студенчишкиот канал во Охрид

Ана Ололовска

Двајца прилепчани обвинети за тешка кражба во Скопје

Ана Ололовска

Пензионери од Штип и Свети Николе измамени при набавка на огревни дрва

Ана Ололовска

Приведен гостиварец што плаќал со фалсификувани евра

Ана Ололовска