Приведени две лица поради кривично дело изнуда

Од:

Денеска околу 16 часот пред трговски центар на подрачјето на Скопје полициски службеници од СВР Скопје во координација со ОЈО Скопје ги лишиле од слобода К.С. (28) и Д.Н. (42) од Скопје поради основи на сомнение за сторено кривично дело изнуда по член 258 од Кривичниот законик, извести МВР.

– Тие неколку пати со закани и употреба на сила изнудувале пари од 34-годишно машко лице од Скопје. Денеска на оштетениот му го одзеле клучот од неговиот автомобил, по што веднаш се лишени од слобода и по документирање на случајот против нив ќе биде поднесена соодветна кривична пријава, додаваат од МВР.

Би можело да ве интересира

Лудуваат на автопат: На Скопје-Тетово возеле со 227 и со 214 километри на час

Кражба во казино во Скопје, физички нападнат вработен во обезбедувањето

Ана Ололовска

Тешко повреден полицаец, паднал со мотоцикл

Ана Ололовска

Масовна тепачка во Градски парк

Ана Ололовска

Маж од Ресен допирал малолетничка по телото

Ана Ололовска

Приведен крадец од Гостивар, украдениот мотоцикл пронајден и вратен на сопственикот

Ана Ололовска