Приведени дилери од Скопје и Охрид, пронајден амфетамин

Од:

Двајца дилери, едниот од Скопје, другиот од Охрид се приведени, откако полициски службеници кај секого од нив пронашле и одзеле амфетамини, информира Министерството за внатрешни работи.

– Денеска (12.06.2021) во рамки на засилените мерки и активности на Министерството за внатрешни работи во борбата против недозволената трговија со наркотични дроги, од страна на Одделот за криминалистичка полиција – Сектор за недозволена трговија со дрога оружје и опасни материи во координација и заедничка акција со СВР Скопје-Единица за недозволена трговија од слобода се лишени Т.Т.(32) од Скопје и А.Н.(30) од Охрид. При преглед извршен над нив, полициски службеници кај секого од нив пронашле и одзеле амфетамини, соопшти МВР.

За настанот е известен дежурен Јавен обвинител од ОЈО Скопје, а лицата се приведени во Полициска станица Кисела Вода и по комплетно документирање на случајот, против нив ќе бидат поднесени кривични пријави за сторено кривично дело по чл. 215 од Кривичниот законик.

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Уапсени се 12 шверцери со дрога и оружје, претресени 20 локации во Скопје

Жарко Настоски

Запленета дрога вредна околу 150.000 евра, пресечен меѓународен канал, приведени пет лица

Катерина Павлова-Николовска

Притвор за 69-годишен дилер од тетовско, полицијата дома му најде три вида дрога

Жарко Настоски

Дрогиран Македонец без дозвола возел 173 километри на час на влезот во Белград

Жарко Настоски

Приведен осомничен дилер на дрога во Тетовско

Ана Ололовска

Обвинение за поседување на хероин

Ана Ололовска