Приведени 50 странски градежници, работеле непријавени кај Стара железничка

Од:

Полицијата откри 50 градежници, странци без регулиран престој, на градилиштето зад „Рамстор“ кај Стара железничка во Скопје. Сите педесетмина се приведени.

„Денеска во Скопје, полициски службеници од Регионалниот центар за гранични работи Север при БЈБ – МВР спроведоа контрола на градежни објекти на странска фирма помеѓу булеварот ’Кирил и Методиј’ и улицата ’Јордан Мијаклов’ поради сомнение дека повеќе странски државјани непријавени работат на објектите и незаконски престојуваат во Република Северна Македонија. Притоа, на објектите биле затекнати околу 50 странски државјани кои немаат регулиран престој и кои работат непријавени. Тие биле приведени и по целосно документирање на случајот ќе бидат поднесени соодветни пријави“, велат до МВР.

Нагласуваат дека ова се првичните информации, а на случајот се уште се работи. Од МВР не прецизираат во која градежна компанија работеле градежниците и велат дека се уште се работи на утврдување на деталите.

Најголемото градилиште во овој дел на Скопје е на турската компанија „Лимак“ која се претставува како една од најголемите градежни компании во светот, а кај Стара желеничка треба да изгради подземна сообраќајница и голем станбено – деловен комплекс со четири дваесеткатници.

Би можело да ве интересира

Осуденик од Идризово и 18 странски државјанки затекнати во локал кој работел по дозволеното време

Полицијата упадна во дом на струмичанец кој си правел забава со 11 пријатели

Затворен угостителски објект во гостиварско, приредувал игри на среќа без лиценца

Ана Ололовска

Приведен 25-годишник откако полицијата му нашла пиштол за кој немал дозвола

Ана Ололовска

Полицијата кај битолчанец пронашла и одзела хероин и марихуана

Ана Ололовска

Затворено интернет кафе во Бутел, приведени 10 лица

Ана Ололовска