Приведен тетовец што со измами за загинати во сообраќајки противправно заработил 2.210 евра

Од:

Полициски службеници од СВР Тетово вчера околу 13:50 часот на улицата „Никола Тесла“ во Тетово го лишиле од слобода 44-годишниот тетовец Р.М., поради сомнение дека сторил продолжено кривично дело „измама“ за што денеска му е поднесена соодветна кривична пријава до тетовското ОЈО.

Како што информира МВР, Р.М. се сомничи дека во јануари, март и април годинава со лажно прикажување на факти измамил лице од Охрид и двајца српски државјани и противправно се стекнал со вкупна имотна корист од 2.210 евра.

– На оштетените телефонски или преку пораки им се јавувал дека нивни блиски загинале во сообраќајни несреќи и дека преку друго лице треба да му испратат пари за транспортни или други трошоци, соопшти МВР.

Р.М. и претходно бил кривично пријавуван и на идентичен начин досега вкупно измамил четириесетина лица од нашата земја и од Косово, Србија и Албанија. Тој денеска ќе биде изведен пред судија во претходна постапка на Основниот суд Тетово.

Би можело да ве интересира

Босанка го ограбила сопругот од Мала Речица, избегала во Швајцарија со 400.000 франци

Жарко Настоски

Возач од Ресен со џип излета од патот и загина кај Горно Дупени

Жарко Настоски

Жител на радовишко се снимал како пука со пиштол и објавил на ТикТок, доби кривична пријава

Жарко Настоски

Тетовската полиција фати диви тркачи на автопат и им заплени 14 коли

Жарко Настоски

Кавадарчанка пријавила физички напад од 15-годишниот син

Ана Ололовска

Пронајдена дрога во Охрид, приведено едно лице

Ана Ололовска