Приведен крушевчанец за криумчарење 45 мигранти

Од:

Во СВР Куманово вчера во 09.30 часот е приведен Ј.Х.(36) од Крушево поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „криумчарење на мигранти“.

Од МВР појаснуваат дека истиот ден во 05.45 часот на автопатот Куманово-граничен премин Табановце полициски службеници забележале запрено комбе „фолксваген“ со скопски регистарски таблички, како истовара мигранти.

Во комбето биле пронајдени 45 лица-мигранти и тоа 42-ца од Пакистан, еден од Сирија и двајца од Авганистан.

– Возачот се дал во бегство, но подоцна бил пронајден во друго возило „голф“ и приведен. Се преземаат мерки за расчистување на случајот, соопштија денеска од МВР.

Би можело да ве интересира

Делчев: Бројни решенија во полицијата не знаеме како завршиле и до каде имаат дојдено

Ана Ололовска

Владата поништи решенија донесени од Чулев за прераспределба на работни места

Предраг Петровиќ

Петровска: Само преку почитување на законите може да се гради довербата во државата

Драган Поповски

Со автоматско оружје пукано кај казино „Вегас“ на Качанички пат, убиени две лица

Кристијан Ландов

МПС повикува МВР да не се вмешува во дневно политички настани

Драган Поповски

ВИДЕО: Твиниг проектот за јакнење на капацитетите за координација во спречување насилен екстремизам и борбата против тероризам

Ана Ололовска