Претпладне сончево, попладне краткотраен пороен дожд

Од:

Времето денеска претпладне ќе биде сончево со умерена облачност, а попладне, особено во западниот и северниот дел, ќе биде нестабилно со краткотраен пороен дожд, грмежи и засилен ветер, локално во форма на краткотрајно невреме. Минималната температура ќе биде во интервал од 10 до 16, а максималната ќе достигне од 22 до 27 степени.

Во Скопје претпладне ќе биде сончево со умерена облачност, а попладне во делови од котлината ќе биде нестабилно со пороен дожд, грмежи, засилен ветер и услови за изолирана појава на град. Минималната температура ќе се спушти до 15, а максималната ќе достигне до 26 степени.

Од утре условите за пороен дожд со грмежи краткотрајно ќе се намалат, а поинтензивни процеси повторно се очекуваат од четврток и кон деновите од викендот.

Би можело да ве интересира

Од утре до средината на следната седмица на повеќе места нестабилно со пороен дожд и грмежи

ВИДЕО: Интензивен пороен дожд и грмежи во Тетово и Скопје

Предраг Петровиќ

УХМР: Попладне повторно врнежи, претпазливост на места каде се очекуваат поинтензивни врнежи од дожд

УХМР: Утре повремен пороен дожд и грмежи, особено во источните делови

Променливо облачно и нестабилно со пороен дожд и грмежи

УХМР: Нестабилно време со пороен дожд и грмежи во четврток и петок