Премиерот Спасовски негативен на Ковид-19, тој останува во домашна изолација

Од:

Тестот за коронавирус на премиерот Оливер Спасовски е негативен, информираше тој преку статус на Фејсбук.

„Само што ги добив резултатите од денешниот Ковид-19 тест. Тестот е негативен и немам никакви симптоми, а додека не ги добијам официјалните препораки од епидемиолозите ќе останам во домашна изолација“, напиша Спасовски.


„На сите кои се соочуваат со вирусот им посакувам брзо оздравување и уште еднаш силно апелирам сите да ги почитуваме мерките, за да му овозможиме на здравствениот систем да ја одржи контролата врз кластерите каде се појавуваат нови случаи на заболени“, напиша Спасовски.

Позитивни на коронавирусот се потпретседателот на СДСМ Мухамед Зекири и директорката на УЈП Сања Лукаревска. Во домашна изолација се вицепремиерката Мила Царовска, Дамјан Манчевски и Марјан Забрчанец од центарот за информирање, кои ќе бидат во домашна изолација и ќе бидат тестирани во текот на неделата.

Би можело да ве интересира

136 заразени со Ковид-19, починати се 6 лица

Ана Ололовска

МВР регистрира 251 прекршок за неносење маски

Ана Ололовска

Активни 3.519 случаи на заразени со Ковид-19, досега починаа 376 лица

Ана Ололовска

Во карантин македонски државјани кои дошле од Авганистан, дел од нив позитивни на Ковид-19

А1он

24-годишната тетовка која почина од Ковид-19, немала хронични заболувања

Мери Јордановска

Македонска Каменица е единствената општина каде од избивањето на пандемијата нема ниту еден заразен

А1он