Пожарникарите апелираат: Бадникарските огнови носат опасност

Од:

Граѓаните мора да се екстремно претпазливи со бадникарските огнови при вечерашната прослава, препорачуваат од Противпожарниот сојуз.

dobivaj vesti na viber

Секој помал оган може да прерасне во пожар кој во урбани средини може да предизвика сериозни материјални штети и последици по здравјето на луѓето.

– При вакви настани граѓаните мора да се свесни за последиците и тогаш кога самите се обидуваат да го изгаснат огнот нестручно може да дојде до изгореници и задушување со јаглерод моноксид. Мора да се биде сигурен дека огнот е целосно угаснат бидејќи може потоа да се разгори кога нема никој во близина, вели за „Телма“ Петар Платников од Општинскиот противпожарен сојуз на Аеродром.

Би можело да ве интересира

Православните христијани го слават Бадник

Катерина Павлова-Николовска

Православните христијани утре го слават Бадник, задутре Божиќ

Ана Ололовска

Се е подготвено за 30. традиционално бадникување пред Соборниот храм во Скопје

Ана Ололовска

Симболично сечење на бадникови гранчиња на Водно во пресрет на Божик

Ана Ололовска

В недела на Водно традиционална средба на скопјани со кумот и здравичарот на Бадник 2022

Ана Ололовска

Полицијата растури собир во црква, свештеникот и 15 учесници спроведени во полициска станица

Ландов