Пожарникари од Радовиш цела ноќ гаснеле опожарена дабова шума, пожарот се уште активен

Од:

Изминатото деноноќие, регистриран е еден пожар на отворено. Пожарникари од Радовиш гаснеле шумски пожар во селото Коџалија, над гробиштата, од 18:30 часот до доцна во ноќта, а гаснењето е најавено да продолжи и денеска, информираат од Центарот за управување со кризи (ЦУК).

Како што се појаснува, со пожарот е зафатена дабова шума. На лице место била и екипа од тројца вработени од Национални шуми подружница „Плачковица“.

Би можело да ве интересира

Пожари на отворено во скопските општини Бутел, Карпош и Сарај

ЦУК: Забрана за движење кај стрелиштето „Леково“, пожари во Кавадарци и Велес

Осум пожари на отворено во изминатото деноноќие

Запалени две диви депонии во тетовско

Уште е активен пожарот на Шар Планина, гори букова шума во Чашка

Жителите да излезат и да ги бранат имотите, пожарот е проширен – повик од Националниот парк „Шар Планина“