Пожар во студентскиот дом „Никола Карев“ во Охрид

Од:

Огнените јазици утрово го зафатија студентскиот дом „Никола Карев“ во Охрид.

Предизвикана е материјална штета,а нема повредени лица.

Пожарот избувнал во пералната на објектот. Целосно се уништени две индустриски перални и две пегларки, како и голема количина постелнина.

Веднаш интервенираа три екипи на противпожарната единица од Охрид, при што пожарот е целосно локализиран, а лицата сместени во објектот безбедно беа евакуирани поради густиот чад во објектот.

Причина за пожарот најверојатно е заборавен вклучен електричен апарат.

Пред пренамената во студентски дом, објектот беше депанданс на хотелот „Палас“ во центарот на Охрид.

Во летните месеци овој објект се користи служи за сместување туристи.

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Големиот шумски пожар над Радовиш се приближува до викенд населба

Реактивиран пожарот околу градската депонија острец во Делчево

Предраг Петровиќ

Двајца пожарникари полесно повредени гаснејќи го пожарот над Битола

Предраг Петровиќ

Србија испраќа хеликоптер и седум припадници на МУП за да помогнат во гаснењето на пожарот

Предраг Петровиќ

Разгорен пожарот во реонот Селце – Драгоево, пожарникарите повлечени зашто се слуша пукање на муниција

Локализиран пожарот меѓу селата Дреново и Долно Јаболчиште во Општина Чашка