Пожар кај кривопаланечкото село Градец, гори сува трева и борова шума

Од:

Сува трева и борова шума од рано утринава гори кај селото Градец каде од 6.50 часот интервенираат пожарникарите од Крива Паланка, информира Центарот за управување со кризи.

Оттаму апелираат до граѓаните да се воздржат од палење огнови на отворено и да не палат отпадоци дури и во нивните дворови, бидејќи ветерот многу лесно може огнот да го пренесе на околната вегетација којашто е сува и многу нарасната.

Според информациите на ЦУК, во текот на вчерашниот ден беа изгаснати 33 пожари.

Би можело да ве интересира

Почина жената која беше повредена во пожар во Чачак

13 лица загинаа во пожар во хостел во Казахстан

Горан Наумовски

Во пожар загина 78-годишен маж

Горан Наумовски

Изгоре стан во Струмица

Се испитува колку се загадени воздухот и почвата – Изгореа 14 тони хемикалии во Фалише

Анита Петровска Рајковиќ

Медицинска помош за четворица пожарникари кои учествувале во гасењето на пожарот во близина на тетовско Фалише