Повторно дојави за бомби во скопските училишта

Од:

Во скопските гимназии „Георги Димитров“ и „Никола Карев“, „Јосип Броз Тито“, „Раде Јовчевски Корчагин“, „Михаило Пупин“ нешто пред 15 часот стигнале закани за наводни поставени бомби. Учениците се евакуирани. Полицијата ќе врши антитерористичка проверка.

И оваа седмица продолжуваат заканите за поставени бомби низ учлиштата во Скопје, а во претходните денови закани имаше и во други градови. Вчера имаше дојави во 19 училишта.

Закани за бомби во скопските училишта пристигнуваат повеќе од два месеци.

Би можело да ве интересира

МВР осомничи малолетник за тероризам, детето испраќало закани за бомби од дома

Горан Наумовски

Спасовски: Од воведувањето на новите протоколи, имавме само две дојави за бомби

Горан Наумовски

СДСМ: Молк во ВМРО-ДПМНЕ за опструкциите и нивната улога во лажните дојави со бомби

Катерина Павлова-Николовска

Нови протоколи за справување со кибер заканите, МВР ќе известува ако има реална закана

Ана Ололовска

Спасовски: Лажните дојави за бомби доаѓаат од адреси од Иран и од Русија

Влада: МВР и МОН усогласија мерки и упатства за јакнење на безбедноста на училиштата и непречено одвивање на наставата

Ана Ололовска