Попов: Има стабилно мнозинство и Влада, избори во 2024 година

Од:

Владиното мнозинство е стабилно со влегувањето на Алтернатива во коалицијата и следува избор на нова Влада со мандат до 2024 година изјави денеска организациониот секретар на СДСМ, Мартин Попов.

dobivaj vesti na viber

– Имаме стабилно мнозинство токму со влегувањето на Алтернатива во коалицијата, следува избор на нова Влада со мандат до 2024 година, Влада којашто ќе биде посветена на справување со проблемите на граѓаните, Влада којашто ќе се посвети на справување со глобалната економска и здравствена криза, оттука сметаме дека фактот што имаме стабилно мнозинство говори за тоа дека немаме потреба од никакви технички влади ниту пак од предвремени избори, изјави Попов одговарајќи на новинарско прашање на денешната прес-конференција.

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски денеска на прес-конфееренција побара во февруари или март да се формира техничка влада, a во мај или јуни да се одржат предвремени парламентарни избори.

Формирање експертска влада, со цел побрзо распишување на предвремени парламентарни избори денеска побара и Алијансата за Албанците.

Би можело да ве интересира

Владата го објави предлогот на француското претседателство

Орце Костов

Борисов: Да го финализираме францускиот предлог за Македонија

Орце Костов

Макрон смета дека е најдено компромисно решение, Владата тврди дека добила предлог со идеи од Франција

Орце Костов

Грковска на средба со европратеници: Владата е посветена да изгради општество со професионални институции

Ана Ололовска

ВМРО-ДПМНЕ: Владата да каже за каков хибриден напад обвинуваат и зошто не бил спречен

„Доста е, не се согласувам да се носат срамни одлуки “ – Александра Теменугова од ИКС повика на протест во 19 часот пред Влада

Орце Костов