Полицаец од Куманово фатен на дело како прима поткуп за да спречи истрага против фирма

Од:

Полицаец од Куманово вечерва е приведен за поткуп за наводно спречување истрага против правно лице.

-Полициски службеници од Одделот за криминалистичка полиција-Сектор за економски криминал и корупција околу 18 часот во Куманово го лишија од слобода полицискиот службеник И.С. поради постоење на основано сомнение дека сторил кривично дело-примање поткуп по член 357 , примање награда за противзаконито влијание по член 359, и злоупотреба на службената положба и овластување по член 353, од КЗ, соопшти МВР.

Како што појаснуваат, полицаецот, од правно лице од Куманово побарал пари за наводно да сопре наводна истрага против тоа правното лице, при тоа повикувајќи се на наводна блискост со високи полициски функционери.

Од полицијата информираат дека сопственикот на фирмата го пријавил случајот во МВР по што вечерва во Куманово, во просториите на фирмата, тој на И.С. му дал претходно технички обработени 2.000 евра, а откако ги зел парите, полицаецот бил приведен.

Би можело да ве интересира

Приведен струмичанец бегалец од затворот Идризово

Ана Ололовска

Приведени двајца тетовци, еден баран со потерница за издржување затвор, а друг за уцена

Во Центар казнети 68 возачи

Во МВР заразени со коронавирус се 344 вработени, најголем дел се во БЈБ

Кристијан Ландов

ВИДЕО: Полицијата казни 722 граѓани за неносење маски

Ландов

ВИДЕО: Полицијата казнуваше во Сарај, санкции за возење без возачка дозвола, шетање без маски и за нерегистирани возила

Ландов