Поднесено обвинение за злоупотреба на службена положба во општина Маврово Ростуше

Од:

Раководител на одделение за урбанизам во општината Маврово Ростуше, ги пречекорил службените овластувања и на 02.10.2014 година, по свое лично поднесено барање, завел предмет кој не постои во архивата на Општината, па изготвил извод од план за населбата Маврови Анови со невистинита содржина и спротивен на урбанистичкиот план за населбата. Истиот го употребил за приватизација на градежно земјиште без надоместок со што направил штета на државата за 1.248.450 денари, соопштија надлежните.

Поради ова основното јавно обвинителство од Гостивар поднело обвинителен акт против едно лице за кривично дело – Злоупотреба на службена положба и овластување од член 353 став 3 во врска со став 1 од Кривичниот законик.

Имено обвинетиот, како службено лице – раководител на одделение за урбанизам во општината Маврово Ростуше, ги пречекорил службените овластувања и на 02.10.2014 година, по свое лично поднесено барање, завел предмет кој не постои во архивата на Општината, па изготвил извод од план за населбата Маврови Анови со невистинита содржина и спротивен на урбанистичкиот план за населбата.

Изводот од планот за три катастарски парцели во Никифорово, со вкупна површина од 203 м2, го употребил за приватизација на градежно земјиште без надоместок, по основ на поранешна сопственост.

По поднесеното барање, врз основа на лажните документи, парцелите биле впишани на име на обвинетиот, со што била оштетена државата за 1.248.450 денари, а друго оштетено лице на кое парцелите му следувале согласно вистинскиот урбанистички план, било оневозможено да ги приватизира.​

Би можело да ве интересира

Скопјанец продавал дрога во продавница за миленици

Скопјанец сакал „да го реши“ синот со нож затоа што не го почитувал, Обвинителството бара притвор

Катерина Павлова-Николовска

Kомандирот и полицајците осомничени дека со умисла овозможиле бегство на затвореникот осуден на над 20 години затвор

Кристијан Ландов

Кривични пријави за поранешен градоначалник на Неготино и за вработени во Општината

Катерина Павлова-Николовска

Обвинение за „Империја“: Се гонат Панделески, Митревски, Тасковски, од вкупно 19 лица кои биле осомничени

Ландов

Обвинителството поведе постапка против скопјанец за сообраќајката во која загина 14-годишно момче

Катерина Павлова-Николовска