Поднесено обвинение за 22-годишен скопјанец за поседување околу еден килограм марихуана

Од:

Надлежен јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Скопје поднесе обвинителен акт против 22-годишен скопјанец за кривично дело – неовластено производство и пуштање во промет наркотични дроги, психотропни супстанции и прекурсори.

Како што соопшти Јавното обвинителство, на 9 октомври, полициски службеници го забележале обвинетиот во близина на село Грачани како управува моторцикл без регистарски таблици и го запреле за да извршат легитимирање. Обвинетиот се дал во бегство, но бил совладан од полициските службеници. При извршениот личен претрес, под тренерката му била пронајдена една кеса со наркотична дрога – марихуана со вкупна нето маса од 1.010 грама. Обвинетиот 22-годишен скопјанец дрогата ја набавил и ја држел неовластено заради продажба.

Со оглед на тоа што и натаму постојат околностите заради кои на обвинетиот му беше определена мерка притвор, јавниот обвинител до Основниот кривичен суд Скопје достави и предлог за продолжување на притворската мерка.

Би можело да ве интересира

Пакети „многу чиста дрога“ пронајдени на брегот на Атланстскиот Океан

Пронајдена дрога кај две скопјанки

Ана Ололовска

Притвор за дилер на дрога од Албанија

Ана Ололовска

На ГП „Богородица“ во автомобил пронајдени 11 килограми марихуана

Ана Ололовска

Отворена истрага за 22-годишен скопјанец кај кого е пронајден еден килограм марихуана

Ана Ололовска

Притвор за двајца албански државјани кои пренесуваа дрога

Ана Ололовска