Поднесена кривична пријава против скопјанец за загрозување на животната средина и природата со отпад

Од:

Единицата за економски и компјутерски криминал при СВР Скопје поднесе кривична пријава против 30-годишниот Е.Б. од Скопје, поради постоење основано сомнение за сторено кривично дело „загрозување на животната средина и природата со отпад“, казниво по член 230 ст.3 од Кривичниот законик, извести МВР.

dobivaj vesti na viber

– При извршена контрола од страна на полициски службеници од Единицата, во соработка со инспектори од Државниот пазарен инспекторат и Државниот инспекторат за животна средина, на импровизирано и нерегистрирано место за откуп и продажба на секундарни суровини на подрачјето на Општина Шуто Оризари, пријавениот бил затекнат како неовластено тргува со отпад, без соодветна регистрација како правно лице во Централниот регистар и без да поседува дозвола за вршење на дејност за управување, собирање, складирање, преработка, рециклирање или транспортирање на отпад, соопшти МВР.

Би можело да ве интересира

Приведени разбојници на подрачје на Бит Пазар

Ана Ололовска

Приведен крадец во Скопје

Ана Ололовска

ВИДЕО: Приведен измамник кој лажел повозрасни лица за да им изнуди пари

Ана Ололовска

Приведен дилер во Охрид, пронајдена дрога

Ана Ололовска

Приведени дрвокрадци во ресенско

Ана Ололовска

ВИДЕО: Запленети над 200 метри кубни бесправно исечени дрва, кривични пријави за пустошење на шума и кражба

Ана Ололовска