Поднесен обвинителен акт против лице кај кое се пронајдени психотропни супстанции и марихуана

Од:

Основното јавно обвинителство Скопје поднесе обвинителен акт против 20-годишник за кривично дело – неовластено производство и пуштање во промет на наркотични дроги, психотропни супстанции и прекурсори, кој се товари дека делото го сторил во состојба на битно намалена пресметливост заради хронично психичко пореметување предизвикано од зависност од марихуана и стимуланси.

– Во ваква состојба на битно намалена способност да го сфати значењето на своето дело или способноста да управува со своите постапки, обвинетиот на 18 септември кај себе држел наркотична дрога и психотропни супстанции: 89 таблети со светло зелена боја и неправилна форма, како и прашкаста материја со тежина од 0,31 грам со активна компонента – 3,4 метилен-диоксиметамфетамин (MDMA). Освен ова, при личен претрес кај него, биле пронајдени и 1,96 грама марихуана. Дополнително, при претрес на домот на обвинетиот биле пронајдени две полиетиленски пакувања со психотропна супстанца – амфетамин со вкупна тежина од 12,71 грама, соопштија од Обвинителството.

Надлежниот јавен обвинител до Основниот кривичен суд Скопје достави предлог за продолжување на претходно определената мерка притвор за обвинетиот, со цел да се обезбеди неговото присуство во текот на кривичната постапка. Освен ова,со оглед на состојбата на обвинетиот, јавниот обвинител на Судот му предложи со изрекување на казната да изрече и мерка на безбедност – задолжително лекување од зависности.

Би можело да ве интересира

Црна Гора: Во македонски автомобил запленети 12 килограми хероин

Ана Ололовска

Кривична и притвор за двајца дилери на дрога во Неготино

Ана Ололовска

ОЈО Кавадарци: Двајца осомничени за производство и продажба на дрога

А1он

Кумановец осомничен за неовластена продажба на марихуана

Ана Ололовска

Тројца албански државјани осомничени за трговија со дрога во Гостивар

Ана Ололовска

Чеченец осомничен за препродажба на дрога во Гостивар

Ана Ололовска