Почнува второто полугодие од учебната 2019/2020 година

Од:

По тринеделен зимски распуст, учениците денеска се враќаат во училишните клупи за второто полугодие од учебната 2019/2020 година.

Наставата ќе продолжат да ја следат 270 000 средношколци и основци, меѓу кои околу 20 000 првачиња.

Наставниците продолжуваат да работат со повисоки плати од јануари за 10 отсто, согласно со постигнатиот договор помеѓу синдикатот (СОНК) и Министерството за образование и наука.

Би можело да ве интересира

Втор „SPEECH4INCLUSION” за инклузивно образование

Ана Ололовска

Потребни се млади стручни кадри, дуалното образование важно за успешна економија

(ВИДЕО) Царовска: За квалитетно техничко образование на младите неопходно е вклучување на компаниите

Таблет компјутери за учениците на ЕВН паралелките во Скопје и Гостивар

Драган Поповски

СОНК: Иницијативата на ректорите за формирање нов синдикат е скандалозна и противзаконска

Ана Ололовска

Учениците утре се враќаат на настава

Ана Ололовска