Почнува увидот во Избирачкиот список

Од:

Од денеска почнува јавниот увид во Избирачкиот список во подрачните одделенија и канцеларии на Државната изборна комисија во пресрет на локалните избори закажани за 24 март.

dobivaj vesti na viber

Како што соопшти Државната изборна комисија, увидот ќе трае до 9 февруари, а гласачите можат да проверат дали се наоѓаат на Избирачкиот список секој ден во периодот од 8:30 до 19:00 часот со можност за запишување, дополнување или бришење на податоците од Избирачкиот список.

ДИК ги повикува сите полнолетни граѓани кои по 11 јануари оваа година извадиле биометриска лична карта или патна исправа да се јават во подрачните одделенија и канцеларии на Комисијата заради проверка и впишување во Избирачкиот список во периодот додека трае јавниот увид.

Доколку по завршувањето на јавниот увид не поднесат барање, граѓаните нема да имаат право да бидат запишани во Избирачкиот список за Локалните избори 2013.

Гласачите проверката можат да ја вршат и по електронски пат преку веб-страницата на Државната изборна комисија: www.sec.mk во делот Избирачки список.

Би можело да ве интересира

Управниот суд ја прифати тужбата на Беса, нема да се прегласува во Желино

А1он

Бектеши по најавата на Хоџа повика да се почитуваат одлуките на Државната изборна комисија

А1он

ДИК додели уверенијата на шест нови пратеници, ќе ги заменат оние кои беа избрани за градоначалници

Ана Ололовска

СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ ги повлекоа приговорите за вториот изборен круг

А1он

ДИК ги објави конечните резултати од вториот изборен круг

А1он

До ДИК пристигнале 13 приговори, седум од ТМРО и шест од СДСМ

А1он

Leave a Comment

four + 12 =