Почнува трката за индекс

Од:

За матурантите кои навреме ја положија државна матура, денеска почнува запишувањето во прва година во студиската 2012/2013 на петте државни универзитети во Македонија. На Универзитетот „Гоце Делчев“ во Штип денеска и утре се поднесуваат документи, на универзитетите во Скопје, Битола и Охрид пријавувањето е утре и задутре, а на Државниот универзитет во Тетово од 21-ви до 24 август.

Според информацијата на Министерството за образование и наука, на петте јавни универзитети има вкупно 28.988 слободни места, од кои за редовни студенти во државната квота се обезбедни 17.371 место, 7.805 се за квотата редовни студенти со кофинансирање на студиите и 3.812 слободни места има за вонредни студенти.

Подетаљни информации за потребните документи и местото за нивно поднесување, за уписните рокови и за критериумите и условите за запишување на студиските програми може да се добијат на факултетот, односно универзитетот каде што студентите сакаат да го продолжат своето образование.

На универзитетите во Скопје, Битола, Штип и Охрид вториот уписен рок е на 3-ти и 4-ти септември, а на ДУТ во Тетово од 5-ти до 7 септември. Третиот рок е на 17-ти идниот месец во Скопје и Битола, и од 17-ти до 21-ви септември во Тетово, на 14-ти во Штип и на 15 септември во Охрид.

Би можело да ве интересира

Учениците се враќаат на настава, почнува второто полугодие

Ана Ололовска

Здружението на информатичари реагира на новиот концепт за основно образование

Ана Ололовска

ВИДЕО: Двајца средношколци избркани од училиште поради вулгарност на онлајн час

Маја Илиевска-Пачемска

Институт за педагогија: Владиниот образовен концепт е полн со недоследности

Жарко Настоски

Влада: Не се укинува предметот историја, следи исцрпна јавна расправа за образовниот концепт

Жарко Настоски

Заев: Нашата намера не е да го укинеме предметот историја

Ана Ололовска

1 comment

jas 15/08/2012 - 13:01 at 13:01

Indeks koj nema nikakva vrednost vo ovaa drzava i nadvor od nea!

Reply

Leave a Comment

7 − two =