Почнува да се гради паркот „Бојмија“ во населбата Острово

Од:

Во населбата Острово, општина Аеродром, почнува изградбата на паркот „Бојмија“, кој ќе претставува модерен урбан хортикултурно уреден простор со високи естетски карактеристики, информираат од општината.

Паркот ќе биде лоциран во непосредна близина на училиштето „Браќа Миладиновци“, а ќе се протега на површина од 5.500 квадратни метри.

– Во рамките на овој простор се предвидени пешачки патеки со паверелементи, детско игралиште, терен за мал фудбал, простор за рекреација со фитнес-справи на отворено, нова урбана опрема, клупи, канти за отпадоци, чешма за пиење вода и фонтана, информираат од општина Аеродром.

Оттаму истакнуваат дека со изградбата на овој парк ќе се збогати зеленилото во општината, што ќе придонесе за зголемување на квалитетот на живеење на жителите од сите генерации.

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Итна евакуација на аеродромот во Франкфурт, закана со огнено оружје, во тек е полициска акција

Катерина Павлова-Николовска

Јавниот повик за асистенти за деца со посебни образовни потреби во Аеродром завршува в петок

Ана Ололовска

Општина Аеродром објави јавен повик за избор на асистенти за деца со посебни образовни потреби

Ана Ололовска

Аеродром и Ново Лисиче без парно греење

ВИДЕО: Град Скопје засади нов дрворед со 300 дрвја на булевар АСНОМ

Ана Ололовска

Повеќе средства за еколошки и образовни проекти во Општина Аеродром

Ана Ололовска